Ja çfarë ndodh në organizëm kur nevrikoseni
Nevrikosja është një ndjenjë normale që mund ti ndodhë gjithkujt, është një fenomen që ka një sërë efektet negative në organizmin tonë, sidomos në shëndetin e zemrës. "Nëse nevrikoseni vazhdimisht dhe nuk e menaxhoni atë si duhet keni më shumë mundësi për atak kardiak,” thotë kardiologu Dave Montgomery nga një spital në Atlanta.

Kur jeni të nevrikosur, hormonet e stresit, përfshi adrenalinën dhe kortizolin, përshpejtojnë rrahjet e zemrës dhe frymëmarrjen.
Në këto momente keni më shumë energji dhe ngushtohen enët e gjakut, trupi përgatitet për kundërpërgjigje.

Sipas studimeve, personat që nevrikosen lehtësisht kanë 19% më shumë risk për zhvillimin e sëmundjeve të zemrës. Prandaj evitoni në maksimum nevrikosjen dhe arrini ta mposhtni me këto 4 mënyra duke i thënë vetes:

“Unë nuk mund të arrij asgjë duke u nevrikosur me të tjerët, edhe nëse ata janë përgjegjës për një problem të caktuar. Duhet të reagoj në një tjetër mënyrë.”

“Nëse dhe nesër do të vazhdojë të jem i nevrikosur, do ta zgjidh nesër. Por, tani për tani po e lë këtë histori. Sado që të nevrikosem nuk do të thotë që unë po kujdesem medoemos për zgjidhjen e problemit." /albeu.com/
Shtuar më 29/03/2016, ora 12:59

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori