Hidhni uthull në tualetin e shtëpisë, dhe shihni çfarë ndodh kur të shtypni rubinetin
Të gjithë përpiqemi të mbajmë shtëpinë tonë të pastër dhe higjienike, veçanërisht në vendet ku trupi ynë është më i ndjeshëm ndaj baktereve.

Pastruesit dhe dezinfektuesit nuk janë gjithmonë të vlefshëm, prandaj është e dobishme të dini cilat alternativa mund të ndihmojnë për të arritur rezultatet më të mira.

Albeu.com ju sugjeron një mënyrë të thjeshtë por efektive për të ndihmuar në pastrimin dhe banimin e banjos në shtëpinë tuaj.

Çfarë duhet të bëni?

Për të pastruar të gjitha papastërtitë dhe dezinfektuar tualetin me uthull, do t'ju nevojitet:

Një gotë me 9% uthull

Sode buke ose solucion jod

Përdorimi i sodës rrit efektin.

Nxehni një gotë uthull në 40 ° C, dhe pastaj përziejeni atë me sodë ose jod. Për 0.2 litra uthull, do t'ju duhet 1 lugë gjelle sodë.

Nëse përdorni jod, proporcioni është 1: 1. Derdhni përzierjen që rezulton në hapësirën e tualetit për disa orë.

Është më mirë ta bëni këtë në mbrëmje në mënyrë që përbërja të mbetet në objektin që po pastroni gjatë tërë natës.

Për të përmirësuar rezultatin, mund ta përsëritni procesin disa herë.

Çfarë bën uthulla
Zhduk bakteret shigella dhe E coli
Pastron pjesët metalike nga ndryshku
Heq aromat e pakëndshme /albeu.com
Shtuar më 29/04/2017, ora 17:10

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori