Gjėndje tė fikti, shkaqet dhe parandalimi
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Tė fikėtit ndodh si pasojė e mosushqyerjes sė mjaftueshme tė trurit me gjak ose pėrbėrėsit ushqimorė kryesorė. Zemra dhe sistemi nervor janė mė tė prekurat prej ndryshimit. Te fikėt ėshtė ajo gjendje e organizmit ku personi pėr arsye tė ndryshme, nė mėnyrė tė papritur, humbet pėrkohėsisht vetėdijen dhe forcėn muskulore duke u rrėzuar ku ndodhet. Kjo pėrbėn njė urgjencė tė shpeshtė mjekėsore, qė kėrkon ndėrhyrje tė shpejtė pėr tė shmangur pasojat e mundshme.

Tė fikėtit ndodh si pasojė e mosushqyerjes sė mjaftueshme tė trurit me gjak ose pėrbėrėsit ushqimorė kryesorė. Zemra dhe sistemi nervor janė mė tė prekurat prej ndryshimit. Te fikėt ėshtė ajo gjendje e organizmit ku personi pėr arsye tė ndryshme, nė mėnyrė tė papritur, humbet pėrkohėsisht vetėdijen dhe forcėn muskulore duke u rrėzuar ku ndodhet. Kjo pėrbėn njė urgjencė tė shpeshtė mjekėsore, qė kėrkon ndėrhyrje tė shpejtė pėr tė shmangur pasojat e mundshme.

Nėse tė fikėt ndodh duke drejtuar njė mjet lėvizės, kur je nė njė vend (nė lartėsi, pranė zjarrit, lumit, rrugės) ose nė procese pune me rrezikshmėri pėr jetėn tėnde dhe tė tė tjerėve, pasojat mund tė jenė tė tmerrshme. Tė fikėtit ndodh si pasojė e mosushqyerjes sė mjaftueshme tė trurit me gjak ose pėrbėrėsit ushqimorė kryesorė pėr njė ēast.

Zemra dhe sistemi nervor janė mė tė prekurat prej ndryshimit. Dridhjet ose tkurrje-lėshimet si purtekė (konvulsionet) mund tė shfaqen si pasojė e mosfunksionimit normal tė zemrės dhe vuajtjes sė trurit. Njė moskoordinim i pėrkohshėm i sistemit nervor mund tė bėhet shkak. Ngadalėsimi i rrahjeve tė zemrės dhe disa ndryshime tė tjera shoqėruese nė damarė (zgjerim i tyre), pėr momentin, e pasqyron kėtė ē"rregullim. Nė favor tė kėtij mekanizmi (tė ngacmimit tė mbaresave tė fijeve nervore nė gurmaz, nė mushkėri, nė fshikėz tė urinės, nė fundzorrėn e trashė etj.) ėshtė rėnia e tė fikėtit gjatė gėlltitjes, gjatė jashtėqitjes sė ujit tė hollė apo tė trashė, gjatė kollitjes etj.

Si mund tė parandalohet tė fikėtit?

Kontrolli i rregullt tek mjeku i familjes, ēdo 6 muaj, pa patur shqetėsime, ėshtė masa mė e mirė parandaluese pėr sėmundjet dhe ruajtjen e shėndetit normal. Ngrėnia e ushqimit me orar tė rregullt dhe nė sasinė e nevojshme tė pėrbėrėsve, zbatimi i regjimit ditor, shmangja e abuzimeve, largimi prej veseve dhe marrja e mjekimit sipas porosive tė mjekut, janė disa nga masat mė tė rėndėsishme.

Puna fizike dhe lėvizja me kėmbė, marrja me sport, me not etj., e bėjnė jetėn mė cilėsore dhe mė tė gjatė, kur kryhen rregullisht tė shoqėruara me ushqimin, higjienėn trupore dhe regjimin e pėrshtatur. Dieta e pasur nė lėngje dhe bulmet ka efekt parandalues te tė fikėtit. Mjekimi korrekt shkakėsor ėshtė mė i dobishėm. /albeu.com/
Shtuar më 04/01/2012, ora 10:15
majlinda sotiri
e Martë 19 Shkurt 2013, Ora 19:38
prsh jam nje zonje 28 vjet dhe prej 3 vjetesh vuaj nga marje mendsh dhe me shtohen cdo dite e me shume nga ndo njehere me vjen e gjendje te fikti kto 2 dite me eshte shtuar me shume pasi kam shkuar te dr i veshit te mesem dhe me ka dhene disa mjekime por ato me ben te ndiem me keq. Kam shkuar dhe tek shume dr te tjere po nuk me gjejne asgje,ju lutem ku duhet te drejtohem se po behem xdo dite e me keq. Ju lutem shume per nje pergjigje sa me te shpejte.
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.