Gati ēdo femėr ka 22 rroba qė nuk i vesh kurrė
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Meshkujt nuk janė aspak mė tė mirė - ata nė gardarobė kanė sė paku 19 rroba qė nuk i veshin kurrė dhe tė cilat i kanė blerė me shoping tė paarsyeshėm gjatė zbritjeve.

Fakti qė femrat vazhdimisht grumbullojnė rroba dhe shtesa tė modės vetėm i shkon pėr shtat pohimit qė nė dollapin e gati ēdo pjesėtare tė gjinisė sė bukur ekzistojnė tė paktėn 22 rroba tė padobishme qė nuk i veshin kurrė.

Mirė, ndoshta kjo edhe nuk ėshtė aq e tmerrshme – femrat nėpėr gjithė botėn edhe nuk arrijnė tė veshin ēdo gjė qė kanė, por problemi ėshtė qė me kėmbėngulje refuzojnė tė gjuajnė gjėrat qė nuk i veshin, shkruan Daily Mail.

Pėr shembull, vetėm nė Britani tė Madhe femrat shpenzojnė mė shumė se 1,6 miliardė funte nė mė shumė se 500 milionė rroba qė nuk do t’i veshin asnjėherė. Sikur tė gjithė kėto rroba do t’i kishim vėmė nėn varėse rrobash dhe rreshtuar njėra pas tjetrės, tė gjitha do tė ishin shtrirė nė 25.000 kilometra ēka ėshtė rreth 4,5 herė mė shumė se distanca nė mes Londrės dhe New Yorkut.

Ėshtė e trishtueshme e vėrteta qė miliona rroba tė cilat nė qendra tregtare janė dukur aq tė parezistueshme – pavarėsisht a bėhet fjalė pėr zbritje, seri tė kufizuar ose rroba dizajnerėsh – tani duken si para krejtėsisht tė gjuajtura.

Sipas rezultateve tė anketės qė e ka kryer kanali televiziv QVC, rreth 45 pėr qind tė femrave tė testuara pėr rrobat e grumbulluara qė nuk i veshin kurrė fajėsojnė blerjen e pamenduar dhe impulsive. Vetėm njė nga shtatė femra rregullisht redukton gardėrobėn derisa njė nė pesėdhjetė pranon tė ketė shmangur deri nė dhjetė vjet ditėn pėr gjuajtjen e rrobave tė vjetra dhe tė papėrdorura.

Nė mes rrobave qė janė veshur mė sė paku ose nuk janė veshur aspak janė pantallonat – rreth 88 pėr qind e femrave pohojnė qė kanė tė paktėn njė palė nė tė cilat nuk do t’i shohė askush.

Njė nga pesė femra ka grumbulluar edhe deri nė gjashtė palė kėpucė, tė cilat nuk do t’i veshė gati kurrė. Gati ēdo femėr ka tė paktėn njė bluzė nė tė cilėn “nuk do ta shihni as tė vdekur” dhe ende refuzon ta largojė nga dollapi. Por pėr kėtė ekziston arsyeja e qartė – ndėrgjegjja pėr shkak tė parave tė shpenzuara. Rreth 17 pėr qind tė femrave kanė grumbulluar veshje tė stilit identik me shpresė qė njė ditė do tė vjen deri te ringjallja e modės.

As meshkujt nuk janė mė tė mirė. Ata kanė pėrafėrsisht rreth 19 pėr rroba tė cilat nuk i veshin kurrė. Njė e treta e meshkujve pranon qė shumicėn e rrobave tė papėrdorura i kanė blerė nė zbritje. Sipas fjalėve tė Sue Leeson, zėdhėnėse e QVC-sė, grumbullimi i rrobave ėshtė formė e sjelljes nostalgjike, por ėshtė shumė jopraktike sepse tė gjithė duhet tė analizojmė gardėrobėn tonė, tė shohim se ēka duhet dhe ēka jo dhe pastaj sipas kėsaj tė blejmė dhe tė sinkronizojmė rrobat tona. Atė ēka nuk e vishni dhe nuk do ta vishni kurrė, jepeni si dhuratė ose gjuajeni. /koha/
Shtuar më 01/01/2013, ora 12:04
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.