E FUNDIT/ Sherr mes uniformave blu, shkarkohen 2 shefa të policisë rrugore
Frutat e duhura për një gjumë të mirë
Gjumi është një pjesë e rëndësishme në shëndetin tonë. Një ndikim të theksuar kanë dhe ushqimet që ne përdorim. Ekspertët kanë listuar disa nga ushqimet e duhura të cilat na ndihmojnë për të pasur një gjumë të mirë. Ndër këto fruta janë kivi, arra dhe bajamet.

Arrat rrisin nivelin natyral të melatoninës. Ato përmbajnë karbohidrate, proteina, yndyrna, minerale dhe vitamina, të cilat ndihmojnë në rritjen e nivelit të të melatoninës, hormon që prodhohet kur sytë tanë janë të mbyllur.

Bajamet janë të pasura me magnez, mineral thelbësor që duhet për një gjumë të mirë.

Kivi është një frut i cili është i pasur me vitamina C që njihen për aftësitë antioksiduese, për praninë e fibrave dhe të kaliumit. Prania e tyre e ndihmon trupin dhe rrit aftësinë imunnitare, mbrojnë zemrën dhe frymëmarrjen tek të vegjëlit gjatë procesit të gjumit. /albeu.com/
Shtuar më 05/02/2015, ora 10:18
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori