Fëmijët joaktivë, rrezikohen nga problemet me zemrën
Studimi i realizuar nga Skane University Hospital në Malmo (Suedi) është ndoshta në kohën e duhur për të na treguar se aktiviteti fizik ditor është i domosdoshëm për të gjithë ne.

Ndonëse është një studim relativisht i vogël, ai tregon një lidhje të fortë midis niveleve të ulëta të aktivitetit fizik dhe rritjeve të rrezikut nga prekja e sëmundjeve kardiovaskulare, duke përfshirë edhe fëmijët e vegjël.

Përfitimet e të qënit fizikisht aktiv duhet të riforcohen që nga një moshë shumë e re, në mënyrë që të parandalohet zhvillimi i sëmundjeve gjatë rritjes së tyre, dhe për tu siguruar se ata do të kenë një shëndet të mirë fizik dhe mendor gjatë viteve më të rëndësishme të fëmijërisë./albeu.com/
Shtuar më 25/05/2011, ora 18:50

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori