Ėmbėlsirė me bukė tė thekur
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Pėrbėrėsit:
6 feta buke tė thekura nė tostierė (feta mesatare dhe buka tė mos jetė e kripur)

Pėr shurupin:
1 gjysmė filxhani ujė
1 filxhan sheqer

Pėr pudingun:
Gjysmė filxhan sheqer
Gjysmė filxhani qumėsht
2 lugė gjellė miell
4 lugė gjellė gjalpė
1 vezė, tė rrahur
1 lugė ēaji ekstrakt vanilje

Pėr zbukurim: ēdo lloj arre tė copėtuar, kanellė

Pėrgatitja:

1. Vendosini fetat e bukės se thekur nė njė tepsi tė qelqtė(formė katrore)
2. Nė njė tenxhere hedhim sheqerin dhe ujin e i lėmė tė marrin njė valė. Nėse dėshironi tė sherbeti mund tė shtoni dhe lėkurė limoni ose portokalli dhe karafil kokėrr. Kur tė jetė gati lėkurėn dhe karafilin i hiqni.
3. Hidheni sherbetin mbi fetat e bukės sė thekur.
4. Nė njė tenxhere tjetėr hidhni gjalpin dhe kaurdisni miellin nė gjalpė, derisa tė marrė njė ngjyrė tė artė por jo mė tė erret.
5. Shtoni qumėshtin, sheqerin dhe lerėni tė marrė njė vale pėr 2-3 minuta.
6. Shtonitenxhere dhe ekstraktin e vaniljes dhe vezėn e rrahur. Trazoni shpesh dhe shpejt nė mėnyrė qė tė mos prishet veza.
7. Hiqeni pudingun nga zjarri dhe masėn hidheni tė tepsia ku keni shtruar fetat e bukės se thekur e tė shėrbetosur.
8. Vendoseni ėmbėlsirėn nė frigorifer pėr 2-3 orė qė tė mpikset mirė e tė ftohet.
9. Kur ta shėrbeni zbukuroni me arra tė copėtuara dhe kanellė.
Shtuar më 27/01/2011, ora 18:11
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Sekretati Amerikan i Shtetit, John Kerry, mberriti sot ne Shqiperi per nje vizite 4-oreshe

Sekretati Amerikan i Shtetit, John Kerry, mberriti sot ne Shqiperi per nje vizite 4-oreshe