Efektet negative të duhanit pas ngrënies
Duhanpirësit gjithmonë preferojnë që të ndezin një cigare direkt pas vaktit të ushqimit por nuk e marrin parasysh rrezikun që mund të ketë ky veprim.

Studiuesit nuk e rekomandojnë që duhani të pihet direkt pas konsumimit të ushqimit, dhe theksojnë se nëse ju nuk mundeni pa cigare, shmangni zakonin e tymosjes së cigares menjëherë pas ngrënies, sepse, siç thonë ekspertët, kjo është si të keni ndezur 10 cigare në të njëjtën kohë.

Pirja e duhanit direkt pas ngrënies irriton zorrët. Sistemi i tretjes punon në tërë trupin, kurse nikotina lidhet me oksigjenin në gjak, sepse pastaj absorbohet më lehtë.

Kujdes një cigare pas një racioni në mënyrë dramatike rrit rrezikun e kancerit të zorrëve dhe kancerit të mushkërive, është e rekomandueshme që ato të pihen 20 minuta pas ngrënies. /albeu.com/
Shtuar më 24/05/2015, ora 17:13
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori