Efektet e shëndetshme të borzilokut
Borziloku është bimë shëruese dhe erëz e shijshme, ai njihet si antiseptik i mirë natyral dhe ka një efekt të gjerë kundër ftohjes dhe gripit.

Ekspertët theksojnë se në dy litra ujë të vluar shtoni borzilok dhe bëni një inhalim. Do të befasoheni me rezultatet e arritura, por kujdes me fëmijët e vegjël pasi nuk është i rekomandueshëm.
Ajri i tharë në dhomë do të pastrohet, nëse në ngrohëse vendosni enë me ujë me borzilok, i cili duk qëndruar në ujë do të çlirojë aromë të këndshme që ndikon mirë në organet e frymëmarrjes.

Borziloku gjithashtu sugjerohet në të gjitha dhomat e gjumit, sepse relakson sistemin nervor, ndërsa që edhe dhimbjet e kokës dhe tensionimet do të kalojnë. Sezoni i gripit dhe ftohjes nuk mund të paramendohet pas borzilok çaji nga kjo bimë jep rezultatet të hatashme. /albeu.com/
Shtuar më 10/01/2015, ora 11:20
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori