Duhet ngrënë apo jo lëkura e peshkut? Shkenca flet
Pëlqej
A duhet ngrënë lëkura e peshkut? Mësojeni njëherë e mirë.

1

Në rastin e peshkut kur ne i lyejmë me miell dhe i skuqim, një sasi e yndyrës së ”mirë” që ne duam oksidohet!

Atëherë…?

1) Do të këshilloja të preferonim peshkun e pjekur dhe jo atë të skuqur

2) Mund të përgatitet edhe supë, mund të përdorni fileto peshku për të evituar halat dhe t’i ofroni tek fëmijët e vegjël.

3) Në rast se keni një peshk të skuqur atëherë duhet të hiqni lëkurën, sidomos kur peshku është rezervati.

4) Kur jeni mbipeshë do të këshilloja gjithashtu të mos e konsumoni lëkurën.

5) Ndërsa kur keni një peshë trupore të ulët mund të konsumoni lëkurën, por preferoni peshkun natyral.

Dieta mesdhetare na udhëzon të konsumojmë 2-3 herë në javë peshk!
Shtuar më 20/05/2018, ora 18:56
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori