Duhani, alkooli dhe droga, sfidat e të rinjëve
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
"Gjendjen shëndetësore të qytetarëve të Maqedonisë e karakterizon një përfaqësim i madh i sëmundjeve joinfektive në morbiditetin dhe mortalitetin e përgjithshëm, tipik për vendet e zhvilluara dhe vendet në zhvillim, ndërsa në etiologjinë e tyre qëndrojnë elementet kyçe të stilit joadekuat të jetesës e cila është pasqyrë e procesit të globalizimit dhe urbanizimit".

Kjo është një pjesë e raportit për gjendjen shëndetësore të popullatës në vend, të prezantuar në një konferencë për shtyp të mbajtur nga drejtori i Institutit për Shëndet Publik (ISHP), Shaban Mehmeti, me rastin e 29 Korrikut, Ditës Botërore të Shëndetit, njofton Zhurnal.

"Popullata në Republikën e Maqedonisë, sidomos të rinjtë dhe femrat po përballen me sfida si pasojë e shprehive negative: pirja e duhanit, konsumimi i tepruar i alkoolit dhe substancave të tjera psikoaktive, konsumimi i ushqimit me përqindje të lartë të yndyrave, sjellja joadekuate seksuale, që shkakton paraqitjen e sëmundjeve dhe krijimin e varësive, infeksioneve të Hepatitit C dhe sëmundjeve të tjera seksualisht të transmetueshme, çrregullime të shëndetit mendor dhe fizik", ka thënë drejtori Mehmeti.

Maqedonia, sipas Drejtorit të ISHP-së, po ndërmerr hapa të rëndësishëm përsa i përket implementimit të metodave europiane dhe bashkëkohore në përballjen e sëmundjeve të tilla dhe përmirësimin e shëndetit. /albeu.com/
Shtuar më 27/07/2012, ora 14:08
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian

Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian