Duhani, alkooli dhe droga, sfidat e tė rinjėve
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
"Gjendjen shėndetėsore tė qytetarėve tė Maqedonisė e karakterizon njė pėrfaqėsim i madh i sėmundjeve joinfektive nė morbiditetin dhe mortalitetin e pėrgjithshėm, tipik pėr vendet e zhvilluara dhe vendet nė zhvillim, ndėrsa nė etiologjinė e tyre qėndrojnė elementet kyēe tė stilit joadekuat tė jetesės e cila ėshtė pasqyrė e procesit tė globalizimit dhe urbanizimit".

Kjo ėshtė njė pjesė e raportit pėr gjendjen shėndetėsore tė popullatės nė vend, tė prezantuar nė njė konferencė pėr shtyp tė mbajtur nga drejtori i Institutit pėr Shėndet Publik (ISHP), Shaban Mehmeti, me rastin e 29 Korrikut, Ditės Botėrore tė Shėndetit, njofton Zhurnal.

"Popullata nė Republikėn e Maqedonisė, sidomos tė rinjtė dhe femrat po pėrballen me sfida si pasojė e shprehive negative: pirja e duhanit, konsumimi i tepruar i alkoolit dhe substancave tė tjera psikoaktive, konsumimi i ushqimit me pėrqindje tė lartė tė yndyrave, sjellja joadekuate seksuale, qė shkakton paraqitjen e sėmundjeve dhe krijimin e varėsive, infeksioneve tė Hepatitit C dhe sėmundjeve tė tjera seksualisht tė transmetueshme, ērregullime tė shėndetit mendor dhe fizik", ka thėnė drejtori Mehmeti.

Maqedonia, sipas Drejtorit tė ISHP-sė, po ndėrmerr hapa tė rėndėsishėm pėrsa i pėrket implementimit tė metodave europiane dhe bashkėkohore nė pėrballjen e sėmundjeve tė tilla dhe pėrmirėsimin e shėndetit. /albeu.com/
Shtuar më 27/07/2012, ora 14:08
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.