Dieta javore me 1 500 kalori
Dita 1

Mëngjes

200 gr kos me 1 lugë gjelle fara Chia

1/2 Qitro

Drekë

Sallatë pule me spinaq: 2 filxhan spinaq, 100 gr pulë e gatuar,

¼ avocado, 1 lugë çaji vaj ulliri

Pasdite

180ml qumësht bajame, 10 kikirikë

Darkë

Sallatë me thjerrëza, merluc, spinaq e rrush të thatë: lëng limoni, 1/4 çaj jeshil në temperaturë dhome, ½ lugë çaji xhinxher, ½ lugë çaji mjaltë, ½ lugë çaji vaj ulliri, ½ lugë çaji mustardë, qepë, kripë, piper, 100 gr merluc, 1/3 filxhan thjerrëza të ziera, 2 filxhan spinaq, 2 lugë çaji rrush të thatë.

Dita 2

Mëngjes

Tost me brokoli, 1 vezë e skuqur dhe 1 fetë bukë

Drekë

Sallatë me karkaleca: 2 filxhan spinaq, 5 karkaleca, ¼ avokado, ¼ lëng limoni, 1 lugë gjelle vaj ulliri

Pasdite

1 mollë jeshile me 2 luge çaji gjalpë kikiriku dhe ½ lugë çaji kanellë

Darkë

1 patate të vogël të ëmbël, 1 filxhan spinaq i gatuar, ¼ lëng limoni, 100gr pulë e gatuar.

Dita 3

Mëngjes

Përzierje me avocado dhe banana, 1 flxhan qumësht bajameje, 1 banane e ngrirë, 1 lugë gjëllë gjalpë kikiriku, ½ avocado, 1 dorë spinaq i freskët, 1 kupë me pluhur proteinash.

Drekë

2 filxhan me sallatë lakre edhe karrota, ½ filxhan kuinoa dhe 1/3 filxhan qiqra të ziera.

Pasdite

12 ullinj të vegjël, 30gr parmixhan

Darkë

100gr biftek i pjekur, 1 filxhan lakër e gatuar.

Dita 4

Mëngjes

Salmon i tymosur 1 fetë bukë të thekur,2 lugë çaji pesto rukole, ¼ filxhan stika pishe, 1 thelpi hudhër e grirë, 1 filxhan rukola, 2 lugë gjelle parmixhan, ½ filxhan vaj, 5 feta kastravec, 2 feta salmon të tymosur dhe pak lëng limoni

Drekë

Sallatë me ton: 1 filxhan marule, 1 domate, ½ filxhan artichoke, 100 gr ton, 1 lugë gjelle vaj ulliri

Pasdite

1 filxhan boronica, 10 bajame

Darkë

100gr mish i pjekur, 2 filxhan lakra rë gatuara me 2 lugë vaj ulliri.

Dita 5

Mëngjes

1/3 filxhan tërshërë me 1 banane dhe 2 lugë çaji gjalpë bajame të gatuara me pak kanellë dhe ujë.

Paradite 1 filxhan me copa kastraveci me 2 lugë gjele guacamole.

Drekë

Role me alga deti, avokado, karrota dhe kastraveca me xhinxher, kripë dhe uthull orizi Mbasdite 200gr kos me1 lugë gjelle fara liri

Darkë

100gr salmon i tymosur baked me ¼ lëng limoni, 1 lugë gjelle mustard, dhe 1 lugë gjelle majdanoz i freskët, 2 filxhan spinaq i gatuar.

Dita 6

Mëngjes

Kek me tërshërë: 1 vezë, 2 të bardha veze, ¼ filxhan tërshërë pluhur, pak kanellë, ½ filxhan gjizë. Pasi rrihen vezët shtohen përbërësit e tjerë edhe masën e hedhim ke një tigan që nuk ngjit, e shoqërojmë më gjizë sipas dëshirës.

Drekë

Sallatë jeshile me kërpudha shiitake: ½ filxhan qiqra të gatuara, 1 ½ lugë gjelle vaj ulliri, ½ lugë çaji spec I kuq pluhur, 1 lugë çaji turmerik, pak piper, kripë dhe 6-8 kërpudha shiitake, 2 filxhan marule, 1 lugë gjelle parmixhan, ½ thelpi hudhër, 1 lugë gjelle lëng limoni, 1 lugë gjelle uthull e bardhë balsamike.

Pasdite

1/2 qitro, 10 bajame

Darkë

Spec i mbushur me kuinoa, 1 spec, 1/3 filxhan kuinoa e gatuar, 1/3 filxhan domate të grirë, 1/3 filxhan kungull I prerë hollë, 1 lugë gjelle borzilok i grimcuar, 2 lugë gjelle parmixhan, 1 lugë gjelle stika pishe, 1 lugë çaji lëng limoni, 1 lugë çaji vaj ulliri, ½ lugë çaji hudhër e grimcuar, pak kripë dhe piper.Dita 7

Mëngjes

Vezë të rrahura (1 vezë e plotë plus 2 të bardha), ½ lugë çaji rigon dhe 1/3 filxhan kuinoa i gatuar Paradite 1 spec i kuq dhe 2 lugë gjelle guakamole

Drekë

Sallatë jeshile me pulë: 1 filxhan sallatë jeshile, ¼ lëng limoni, 1 lugë çaji vaj ulliri, 100gr pule e gatuar, 2 lugë gjelle shegë

Pasdite

5 filxhan me kokoshka pa vaj

Darkë

Sallatë me 2 lugë çaji vaj ulliri, 1 qepë, 1 spec të kuq, 1 të verdhë, të copëtuar, 2 lugë çaji kumin, 2 lugë çaji spec djegës pluhur, 30gr fasule të kuqe, 30 gr qiqra, 30 gr fasule të zeza, 1 ½ filxhan misër, 60 gr domate te grira, pak kripë dhe piper për shije.
Shtuar më 18/04/2019, ora 16:59
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori