Dieta e japonezėve pėr dobėsim
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Dieta Zen qė mbėrrin nga Japonia ėshtė njė regjim ushqimor, qė ka patur shumė rezultat pėr humbjen e kilogramėve tė tepėrt nė njė kohė tė shkurtėr. Kjo dietė, sipas tė dhėnave, bėn qė tė humbasėsh 5 kilogram brenda njė jave.

Kur flitet pėr dietė qė vjen nga lindja bėhet fjalė qartėsisht pėr artin e tė ngrėnit. Dieta Zen ka disa sjellje qė duhen respektuar gjatė vakteve.

Ja disa kėshilla tė thjeshta:

- Hidratohuni duke pirė shumė ujė.

- Evitoni tė hani shumė mish. Kėshillohet tė konsumoni dy rracione nė javė

- Njė traditė e mirė japoneze ėshtė zėvendėsimi i mishit tė kuq me peshk.

- Mos u mbingopni dhe vėrini detyrė vetes qė tė hani ngadalė.

- Ndajeni ushqimin nė pjesė shumė tė vogla.

- Bėni tė paktėn gjysmė ore aktivitet fizik nė ditė. P.sh ecni me ritėm tė shpejtė gjysmė ore nė park.

- Pini 3 ose 4 caj jeshil nė ditė pa sheqer.

- Zgjidhni ushqime biologjike tė pasura me minerale, fibra dhe vitamina.
Shtuar më 12/06/2011, ora 09:34
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.