Dermatologët ndajnë sekretet personale që e bëjnë lëkurën tuaj më të shëndetshme se kurrë (FOTO LAJM)

Pastrimi i kujdesshëm
Pëlqej
Kur vizitoni një specialist bukurie, gjithmonë dëshironi të njihni sekretet e tyre personale të bukurisë: Si e mbajnë lëkurën e tyre, cila maskë e lëkurës është më e mira dhe si e bëjnë lëkurën të shëndrritshme dhe të shëndetshëm.

Ne ndajmë disa nga sekretet profesionale të kujdesit të lëkurës me ju.

Pastrimi i kujdesshëm i lëkurës pa produktet e bukurisë është një nga sekretet kryesore të dermatologëve. Përdorni produkte me ceramide (substanca të pasura), të cilat mbajnë lagështi brenda qelizave tuaja të lëkurës. Gjatë vjeshtës, është më mirë të përdorni qumështin e lëkurës dhe pastrimin e xhelave me tonerë që janë të lirë nga shpirtrat dhe acidet.

Kur aplikoni krem dielli të mjaftueshëm në lëkurën tuaj për ta mbrojtur atë nga plakja, dermatologët përdorin rregullin "më shumë është më mirë". Përdorni proporcionin e duhur: gjysmë lugë çaji është e mjaftueshme për të aplikuar një substancë në lëkurën tuaj në 2 shtresa.

Në mënyrë që të mbajnë lëkurën e tyre elastike, dermatologët përdorin sprays termale të ujit.

Ato përmbajnë kalcium, bakër, hekur dhe natriumi. Ky ujë është gjithashtu i pasur me minerale, duke përfshirë selen, i cili mbron lëkurën tuaj nga rrezet ultravjollcë.

Merrni kavanoza më të vogla. Me kalimin e kohës, të gjitha përfitimet e produkteve bëhen më të dobëta dhe substancat aktive nuk janë më "magjike" siç janë në fillim.

Një kthesë e kokës tuaj e bën rrjedhjen tuaj të gjakut më të mirë, dhe oksigjen shtesë ndihmon lëkurën tuaj të shkëlqejë.

Nëse bëni joga në baza të rregullta, ju jeni më pak të stresuar dhe të gjitha proceset tuaja inflamatore zvogëlohen. /albeu.com/


Shtuar më 14/11/2017, ora 17:15
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori