Dardha mbron zemrën dhe forcon eshtrat
Dardha është një ndër frutat që u rekomandohet të gjithë njerëzve, të cilët kanë probleme me zemrën. Pasi dardha me të gjitha përbërjet e veta bën të mundur forcimin e damarëve të zemrës si vendos ekuilibër mes presionit të ulët të gjakut, transmeton "Zëri.info".

Pikërisht për këtë arsye, mjekët popullorë këshillojnë që dardhat të konsumohen çdo ditë nga njerëzit që kanë probleme me rrahjet e shpeshta të zemrës, si dhe ata që përjetojnë emocionet të forta.

Po ashtu, dardha ul nivelin e kolesterinës në gjak.

Dardhat njihen edhe për efektet e tyre pozitive në forcimin e kockave. Ato ulin sasinë e yndyrave në gjak, ndihmojnë në tretjen e ushqimit, si dhe luftojnë infeksionet e ndryshme. Në çështjen e shëndetit edhe dardha do të vendosej krahas mollës e portokallit.
Shtuar më 29/06/2019, ora 11:19

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori