Cilat janė ushtrimet mė tė mira kundėr stresit
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Cilat ushtrime ndihmojnė nė luftimin e stresit e nė tė njėjtėn kohė djegin kaloritė dhe tonifikojnė tė gjithė trupin? Tė gjithė e dimė se stresi ndikon nė mirėqenien psiko-fizike dhe se ėshtė sėmundja e shoqėrisė moderne, por mund tė mposhtet falė aktivitetit fizik. Mes ushtrimeve fizike mė efikase qė ndihmojnė nė shkarkimin e stresit janė ushtrimet me pesha tė rėnda. Ky lloj aktiviteti ndihmon nė ēlirimin e endorfinės, hormon qė nxit humorin e mirė. E rėndėsishme ėshtė qė ushtrimet tė bėhen nė mėnyrė tė vazhdueshme e tė kombinohen me ato tė zemrės.

Efikase janė edhe ushtrimet nė grup, sepse pėrveē argėtimit tė shtyjnė tė japėsh maksimumin. Njė ushtrim tjetėr tepėr efikas kundėr stresit ėshtė boksi, qė gjithashtu ndihmon nė forcimin e zemrės dhe tonifikimin e pjesės sė sipėrme tė trupit. Ja disa udhėzime qė tė ushtroheni mė mirė: vini gjithmonė doreza pėr tė shmangur dėmtimin e pulsit; mos harroni se lėvizjet nuk vijnė vetėm nga krahėt, por kombinohen me trupin dhe kėmbėt pėr njė performancė mė tė mirė. Nxirrni frymėn nė momentin e goditjes.

Vrapi ėshtė njė prej ushtrimeve klasike kundėr stresit dhe ėshtė shumė i thjeshtė pėr t’u praktikuar, nė qoftė se vishni kėpucėt e duhura dhe gjeni ritmin qė u pėrshtatet nevojave tuaja. Me kalimin e kohės, duhet ta rrisni distancėn ose shpejtėsinė qė tė vazhdoni pėrmirėsimin e rezultateve.

Kur vraponi nė natyrė, efektet janė mė tė mėdha dhe ndikojnė pozitivisht nė humorin tuaj. Kur vraponi nėn shoqėrinė e dikujt tjetėr, pėrveē kėnaqėsisė shpirtėrore, siguroni edhe zbavitjen. Nė qoftė se nuk keni mundėsi ose kohė pėr tė dalė pėr vrap, apo tė shkoni nė palestėr, mund tė zgjidhni njė mjedis brenda shtėpisė dhe tė bėni ushtrime tė ndryshme, duke i kombinuar me ato tė zemrės dhe me pesha. Ja njė shembull: 50 hedhje, 10 ulje-ngritje, 10 pompa dhe 10 muskuj barku. Pėrsėritini ushtrimet 5-10 herė.

Artet marciale, ecja, noti dhe tė gjitha sportet nė skuadėr janė ilaē pėr tė luftuar stresin, pėr tė mbajtur trupin nė formė dhe pėr tė gėzuar shėndet tė plotė.

Djersitja e madhe mund tė ulė nivelin e stresit, qė prodhon substancat toksike, tė cilat janė tė dėmshme pėr trurin dhe trupin. Nėse doni tė jeni mirė mendėrisht dhe fizikisht mjafton tė ushtroheni ēdo ditė dhe do tė shikoni rezultatet pozitive.

Frymėmarrja e duhur largon stresin
Mirėqenia kalon edhe pėrmes frymėmarrjes. Stresi mund tė largohet duke praktikuar edhe joga. Nė fakt, trupi i njeriut ėshtė njė makineri e pėrsosur, por nė qoftė se nuk merret me ushtrime fizike, oksigjeni nuk futet ashtu siē duhet nė qarkullimin sistemik dhe tru, mund tė ketė pasoja, si pėr shembull rrezikon tė humbasė kontrollin e emocioneve. Tė gjithėve na ka ndodhur qė tė kemi njė reagim tė tepruar pėrballė njė situate tė caktuar: kjo gjė, nė kushte normale, varet nga fluksi i gjakut dhe oksigjeni qė shkon nė tru, dhe duket se sasia ėshtė e pakėt e tyre nxit reagime tė tilla. Pra personi humbet arsyen. Prandaj pėr tė larguar stresin, frymėmarrja ėshtė shumė e rėndėsishme, madje mund tė pėrmirėsojė edhe gjendjen shpirtėrore. Zakonisht kur provojmė ndjenja negative, frymėmarrja bėhet mė e ērregullt, e paplotė dhe sipėrfaqėsore. Kur jemi nė gjendje qetėsie, frymėmarrja ėshtė e thellė dhe harmonike. Gjendja shpirtėrore dhe frymėmarrja ndikojnė te njėra-tjetra, prandaj pėr t’i mbajtur nėn kontroll, nuk duhet prishur ekuilibri mes tė dyjave.

Nė fakt, nuk ka ndonjė recetė tė saktė pėr tė kuruar kėtė problem, por duke bėrė ushtrime fizike, pėrmirėsoni qarkullimin e gjakut dhe shpėrndarjen e oksigjenit nė tė gjithė trupin. Kur praktikoni njė lloj sporti, frymėmarrja duhet mėsuar nga njė instruktor, sepse ju ndihmon tė lėvizni dhe tė kontrolloni emocionet. Falė kėsaj praktike artistike, qė duhet theksuar se nuk ėshtė pėr tė gjithė, mund tė mėsohen ushtrime tė rėndėsishme pėr frymėmarrjen, tė cilat mund t’ju nevojiten edhe nė jetėn e pėrditshme. Por njėsoj si me sportin, gjithmonė duhet tė udhėhiqeni nga njė ekspert i pėrgatitur. /shqip/
Shtuar më 19/12/2012, ora 19:12
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.