Çamçakëzi shkakton ngërçe tek muskujt e nofullës
Cëmcakëzët prej kohësh dihet se janë të dëmshëm për dhëmbët dhe shëndetin e tyre.

Por sipas ekspertëve dhe stomatologëve edhe përtypja e çamçakëzve mund të shkaktojë simptoma të çrregullimeve, duke përfshirë dhimbje lidhur me muskujt e nofullës për përtypje dhe nyjet që lidhin nofullën e poshtme me kafkën.

Përdorimi i tepruar i çdo grupi të muskujve dhe çdo nyje mund të shkaktojnë dhimbje apo probleme shëndetësore duke çuar tek ngërçet e muskujvenofullës, kokës, qafës.

Ndërsa ekspertët thonë se me kalimin e kohës nga përdorimi i çamçakëzit mund të shkaktojë dhimbje të kokës, veshëve dhëmbëve, por ata lanë të kuptohet që nëse çamçakëzi përdoret në masën e duhur nuk do të përbëjë asnjë problem për organizmin.
Shtuar më 19/03/2019, ora 16:53

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori