Burim lumturie, çfarë thonë shkencëtarët për kripën
Studiuesit amerikanë thonë se një sasi shtesë kripe në ushqime na bën të ndihemi më mirë nga ana emocionale.

Shkëncëtarët e Universitetit të Ajovës kanë zbuluar se kripa është qetësues kundër stresit dhe të ngre humorin.

Ata e kanë provuar dicka të tillë me nje grup njerëzish.

Ata që nuk konsumuan kripë prireshin më shumë drejt depresionit dhe largimit nga grupet shoqerore.

Nga ana tjetër, përdorimi i tepruar i kripës çon në ngritjen e tensionit. Një i rritur duhet të konsumojë jo më shumë se 6 gramë kripë në ditë. /albeu.com/
Shtuar më 28/01/2019, ora 18:57

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori