E FUNDIT/ Makina përplas 10 vjeçarin në Vlorë
Bild: Dhjetë femrat më të zgjuara të të gjithë kohërave (FOTO-LAJM)

Kleopatra

Ishte faraonja e fundit femër. Ishte një stratege gjeniale dhe një mjeshtre e politikës. Zotëronte nëntë gjuhë dhe ndikimi i saj zgjati për shekuj në Egjipt.
Për herë të parë në 100 vjet, testet e inteligjencës në mbarë botën tregojnë se gratë janë përpara burrave sa i përket kësaj. Studiuesit thonë se truri i grave trajnohet më mirë pasi ato merren edhe me punë, por i përkushtohen edhe familjes.

Gazeta gjermane Bild, në një studim të sajin ka renditur 10 femrat më të zgjuara të të gjithë kohërave. Sigurisht që kjo listë nuk mund të jetë kategorike dhe ka shumë vend për diskutime. /albeu.com/

Shtuar më 16/09/2013, ora 18:55
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori