Banania, fruti që ndalon irritimin e lëkurës
Banania sikundër lëkura e saj kanë vlera të rralla. Jo vetëm që shërben për qetësimin e lëkurës, por ky frut mbron edhe sytë. Lëkura e bananes është pleh natyral dhe pesticid. Lëkura e saj përmban shumë kalium dhe antioksidantë, të cilët e mbajnë lëkurën të butë. Ashtu sikurse e përmendëm edhe më lart, nëse keni gervishtje, vendosni mbi të lëkurën e bananes, dhe do t’ju shërohet shumë shpejt.

Nese ju pickon mushkonja, lëkura e saj do të qetësojë kruarjen. Për shkak të luteinës e cila gjendet në masë të madhe në lëkurën e saj, me konsumimin e ketij fruti, sytë tuaj do të jenë të mbrojtur nga dëmtimi i shkaktuar nga ekspozimi ndaj rrezeve UV. /albeu.com/
Shtuar më 09/09/2014, ora 11:15
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori