Banane në mëngjes, ja çfarë thonë dietologët
Edhe pse banania njihet për vlerat e veçanta ushqyese për trupin e njeriut, dietologët janë të mendimit se ky produkt nuk duhet konsumuar në mëngjes.

Ata japin edhe arsyet se përse nuk duhet të hani bananemëngjes.

Bananet kanë në përbërjen e tyre mesatarisht 25% sheqer, që japin energji në momentet e para, por të lënë në një gjendje gjumi dhe lodhjeje vetëm pak më vonë. Probleme mund të sjellin edhe në aparatin tretës.

Për shkak se përmbajtja e lartë e sheqerit prish nivelin e insulinës, ju duhet ta mbani nën kontroll gjendjen e sheqerit gjatë gjithë ditës për të mos prishur ekuilibrin.

Koha më e mirë për të ngrënë banane është 45 minuta pas ushtrimeve fizike. Kjo sepse muskujt duhet të plotësohen me yndyrën që kanë djegur.
Shtuar më 30/06/2018, ora 07:25
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori