Arsyet pse lëkura e bananes duhet zierë lëng dhe pirë
Bananja është një frut me shumë vlera ushqyese. Një pjesë e vlerave të saj ushqyese dhe proteinike ndodhen në lëkurën e bananes.
Lëkura e bananes sjellë përfitime shëndetësore si:

-Ul rrezikun e diabetit në 12%

–Ju siguron rreth 17% të vitaminës C në baza ditore dhe për pasojë ju forcon sistemin imunitar.

-Ju siguron rreth 12% të kaliumit në baza ditore, element i cili është shumë i rëndësishëm në zhvillimin e qelizave, indeve dhe organeve.

-Ju siguron rreth 20% të vitaminës B-6 dhe ju ndihmon të rrisni nivelin e energjisë.

Lëkura më e mirë është ajo e bananeve jeshile sepse e mbajnë lart nivelin e dopaminës dhe serotoninës si dhe ndihmon në humbjen e peshës sepse ka përmbajtje të lartë probiotike.

Merrni lëkurën e bananes dhe lajeni. Priteni në copa të vogla dhe ziejni për disa minuta.

Pijeni lëngun e lëkurës së bananes çdo ditë, në mëngjes ose darkë.
Shtuar më 28/08/2018, ora 22:55
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori