Arsyeja se pse duhet të hani gjalpë në vend të margarinës
Mësoni dallimin midis gjalpit dhe margarinës dhe zbulojeni se pse duhet gjithmonë të zgjedhni gjalpë.

Kur jeni në raftet e produkteve të qumështit në market, sa shpesh e shihni një produkt me gjalpë si të shëndetshme. Pothuajse kurrë. Gjithmonë është alternativa e margarinës që mendohet se na rrit përfitimet tona shëndetësore, por në realitet është gjalpi që na sjell përfitime të mira shëndetësore.

Ka lloje të gjalpit që përmbajnë vetëm krem dhe kripë. Ndërsa margarina është diçka tjetër, është thjeshtë një proces shkencor, që krijon diçka që na është treguar me qindra herë që nuk është i shëndetshëm për trupin tonë ‘yndryna të ndryshme’ jo të shëndetshme.

Margarina është krijuar si një alternativë me e lirë nga gjalpi dhe filloi të prodhohej më një shpejtësi të madhe që nga viti 1903. Margarina ishte më e lirë për të prodhuar sesa gjalpi dhe kështu u përhap shumë shpejt.

Ndërsa në vitet e fundit, studimet na kanë treguar se ushqimet me përbërje të shumtë të yndyrnave ndikojnë negativisht në trupin tonë.

Pse duhet të përdorni gjalpë?

Gjalpi është vitaminë e cila rrit sistemin imun. Gjalpi përmban lloje të ndryshme të yndyrnaveshëndetshme. Në fakt, studimet tregojnë se nuk egziston asnjë lidhje midis yndyrnave që përmban gjalpi dhe sëmundjeve kardiovaskulare.
Shtuar më 02/08/2019, ora 13:20

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori