Arsyeja pse çaji dhe boronicat nuk duhen larguar nga dieta ushqimore
Komponimet natyrore të gjetura te boronicat dhe caji njihen të kenë vetitë mbrojtëse që ndihmojnë në rregullimin e sistemit imunitar për të luftuar infeksionet.

Tani, një studim i ri tregon se flavonoidet në këto produkte punojnë me një mikrob të veçantë për të parandaluar infeksione të rënda të gripit.

Në testet e tyre në minj, shkencëtarët shpjeguan se kjo nuk e ndaloi infektimin që po kontraktohet.

Por mekanizmi nxiti sistemin imunitar dhe parandalonte gripin nga dëmtimi i indit të mushkërive.

Studiuesit thanë se gjetjet mund të ndihmojnë në shpjegimin se pse njerëzit kanë reagime të ndryshme ndaj infeksionit. /albeu.com/
Shtuar më 10/07/2020, ora 18:27

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori