Anoreksia lidhet edhe me gjenet
Studimi më i madh bërë deri në ADN-në e pacientëve anoreksik ka zbuluar një gjen, i quajtur EPHX2, i lidhur me sëmundjen dhe i përfshirë në metabolizmin e kolesterolit.

Sipas tij, edhe ADN-ja luan një rol në anoreksi, shkruan revista “Molecular Psychiatry”.

Në krye të studimit Maxi-multicenter që përfshiu më shumë se 24 qendra kërkimore në botë, është Nicholas Shork i Institutit të Kërkimeve Scripps (TSRI) në La Jolla, Kaliforni. /albeu.com/
Shtuar më 13/09/2013, ora 18:44
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori