Alarm fals, këto ushqime janë akuzuar si të pashëndëtshme por është e kundërta
Njerëzit dëshirojnë të dinë se cilat ushqime janë të mira për trupin tonë dhe cilat na bëjnë dëm.

Por, ndonjëherë shkencëtarët mund të gabojnë.

Këtu mund të i gjeni disa nga gabimet që i kanë bërë shkencëtarët për sa i përket ushqimeve të gabuara- por që në fakt nuk janë, raporton “Bright Side”.

Kripa

Disa dekada më herët, njerëzve u është bërë me dije që kripa është e keqe për ta. Atyre u është thënë se konsumimi i tepërt i kripës, mund të çoj në dëme si: Shtypja e lartë e gjakut, probleme me veshka dhe të tjera. Mirëpo, studimet që nga viti 2000 tregojnë se nuk qëndron asnjë lidhje midis kripës dhe vuajtjes ndaj këtyre sëmundjeve që u thanë më art, transmeton lajmi.net.

Vezët

Njerëzve u është thënë që të kufizojnë konsumimin e e vezëve për shkak të kolesterolit dhe aftësitë për t’i mbyllur arteriet dhe rritjen e rrezikut të zemrës, infarktit dhe diabetit.
Një dekadë më vonë, shkencëtarët e kanë pranuar që kanë gabuar: janë dy lloje të kolesterolit dhe vezët e përmbajnë atë të mirin.

Orizi i bardhë

Janë një numër i madh i arsyeve se pse nuk duhet të frikësohemi nga orizi i bardhë.
Tretet lehtë dhe ndihmon në absormimin e toksinave.
Nuk përmban gluten.
Ndihmon në parandalimin e sëmundjeve kronike

Pica

Nuk ka asgjë të keqe me picën, e sidomos nëse e gatuani në shtëpi. Në fakt, është një përzierje me përbërës të mirë. Mendoni: proteina, perime, pak kalori.

Çokollata

Po ashtu, me studime të fundit është gjetur se çokollada mund të ngrit shëndetin tuaj, në të mirë, me këtë kuptojmë çokolladën e zezë me më pak se 70% kakao.
Shtuar më 14/08/2019, ora 14:34

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori