A janë frutat, çelsi për dhëmbë të bardhë dhe të shëndetshëm?
Një buzëqeshje e bukur është një “armë” për secilin prej nesh. Dhëmbët">Dhëmbët e bardhë janë një element shumë i rëndësishëm i bukurisë. Por të trokasësh shumë shpesh tek dera e dentistit është e lodhshme.

Ka shumë mënyra për zbardhjen e tyre, duke filluar nga procedurat mjekësore te dentistët e deri te të ngrënit ushqime që e ndihmojnë zbardhjen e dhëmbëve.

Dentistët këshillojnë konsumimin e mollëve, karotat, dardhat, si frutat të cilat do të ju ndihmonin t’i zbardhni dhëmbët">dhëmbët në mënyrë natyrale.

Mollët kanë fibra të cilat ju ndihmojnë që t’i zbardhni dhëmbët">dhëmbët dhe t’i eliminoni bakteret nga goja.

Karotat janë shumë të mira për dhëmbë. Ato i pastrojnë njollat në dhëmbë dhe e përmirësojnë ngjyrën e tyre ndërsa në anën tjetër, dardhat janë shumë efektive në të mbajturit të shëndetshëm mishrat e dhëmbëve. /albeu.com/
Shtuar më 20/10/2019, ora 16:23

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori