A duhet të pimë ujë ndërkohë që hamë?
Në programet televizive për ushqimet e shëndetshme, shpesh thuhet se është e ndaluar të hahet dhe të pihet në të njëjtën kohë.

Disa ekspertë shpjegojnë se uji hollon acidin tonë në stomak. Të tjerë mendojnë se të bësh kështu, na bën më të shëndoshë.

Dhe disa njerëz madje mendojnë se uji shtyn ushqimin e papërpunuar drejt stomakut! A mund të jetë uji i zakonshëm që na dëmton?

Më në fund do t’ju zbulojmë të vërtetën rreth pirjes së ujit të pijshëm ndërsa hahet dhe çfarë është thjesht një mit.

Çfarë ndodh me ushqimin dhe ujin në stomak?

Procesi i tretjes fillon pikërisht kur ne po mendojmë për vaktin tonë të ardhshëm: pështyma prodhohet në gojë.

Kur ne përtypim ushqim, ne e përziejmë atë me pështymë që përmban enzimat e nevojshme për tretje. Pastaj, ushqimi i zbutur futet në stomakun tonë ku përzihet me acidin e stomakut.

Mesatarisht, stomaku ka nevojë për 4 orë për të tretur ushqimin para se ta shndërrojë atë në lëng. Ai shkon më tej në zorrë ku ia jep të gjithë përbërësit ushqyes trupit.

Uji nuk qëndron në stomak për një kohë të gjatë. I duhet rreth 10 minuta stomakut për të lëvizur një gotë ujë. Pra, nëse pini duke ngrënë, uji nuk formon liqene në stomakun tuaj. Ai kalon shumë shpejt përmes ushqimit të përtypur, e hidraton atë dhe largohet shpejt nga stomaku.

Lëngjet nuk ulin aciditetin

Trupi ynë është një sistem i komplikuar, por shumë i përshtatur. Nëse stomaku “ndjen” se nuk mund të tretet diçka, prodhon më shumë enzima dhe rrit aciditetin e lëngut brenda. Edhe nëse pini 2 litra ujë, ai nuk do të ndikojë në nivelin e aciditetit.

Meqë ra fjala, uji futet me ushqimin në stomak. Për shembull, mesatarisht, një portokall përbëhet nga 86% ujë.

Studimet kanë treguar se disa ushqime mund të ulin nivelet e aciditetit në stomakun tonë, por si shkon sërish në normalitet shumë shpejt.

Lëngjet nuk ndikojnë në shpejtësinë e tretjes

Nuk ka studime që vërtetojnë keqkuptimin se lëngu shtyn ushqimin e ngurtë në zorrë përpara se të tretet plotësisht. Shkencëtarët pohojnë se lëngu e lë trupin më shpejt se ushqimi i ngurtë, por kjo nuk ndikon në shpejtësinë e tretjes.

Pra, a mund të pimë duke ngrënë?

Nëse pini duke ngrënë, nuk do të bëni asnjë dëm! Përkundrazi, uji ndihmon për të zbutur ushqimin e ngurtë, por mos pini para se të gëlltisni ushqimin, duhet të ketë mjaftueshëm pështymë në ushqim që përmban enzimat e nevojshme.

Ka disa avantazhe e të konsumuarit ujë duke ngrënë!

Hulumtimet tregojnë se kur një person bën pauza të shkurtra për të pirë ujë, ngadalëson procesin e ngrënies. Si rezultat, njerëzit hanë më pak, gjë që është e mirë.

Nëse jeni mësuar për të pirë çaj me ushqimin në vend të ujit, nuk ka asgjë të keqe me këtë. Hulumtimet tregojnë se nuk ka dallim në nivelet e aciditetit pas çajit apo ujit.

Temperatura e ujit që pini nuk ndikon në shpejtësinë e tretjes ose numrin e ushqyesve që merrni. Stomaku mund të nxejë ose të ftohë ushqimin në nivelin e duhur. Megjithatë, shkencëtarët rekomandojnë të pini ujë të pijshëm në temperaturë ambjenti dhe me temperaturë të durueshme. /Super Shendeti/
Shtuar më 05/12/2018, ora 15:38
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori