Shenja që ju tregojnë se keni nevojë për më shumë vitaminë A (FOTO LAJM)

Sytë e thatë.

Një nga shenjat më të rëndësishme të kësaj mangësie është pamundësia për të prodhuar lot dhe për të lagur syrin. Nëse ky siklet vazhdon, ajo mund të çojë në dobësimin e plotë të kornesë dhe humbjen e shikimit.
Të gjitha vitaminat janë thelbësore që trupi të kryejë një sasi të jashtëzakonshme të funksioneve të përditshme. Pas shikimit të mirë, një sistemi efektiv riprodhues dhe një lëkure të shëndetshme qëndron vitamina A.

Është e pranishme në një shumëllojshmëri të gjerë të ushqimeve, por rreziku i mungesës së tij ekziston, kryesisht tek nënat shtatzëna, foshnjat dhe fëmijët në fazat e hershme të rritjes.

Këto janë disa shenja fizike që mund të tregojnë praninë e një mangësie të vitaminës A në trup.
Shtuar më 09/07/2020, ora 11:56

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori