7 fazat "të shëmtuara" por të shëndetshme pas ndarjes
Fundi i një marrëdhënieje ta shpif. Procesi i ndarjes dhe përjetimi emocional i gjithë gjendjes së mëvonshme të bën ndonjëherë të mendosh se kurrë më nuk ke për t’ja hapur derën një lidhjeje dashurore.

Lajmi i mirë? Pas ndarjes nuk ndodh më asgjë e keqe, sidomos pasi ke kaluar fazat e mëposhtme që sado të shpifura të duken janë tërësisht të shëndetshme.

Mohimi

"Nuk mund të jetë e vërtetë, apo jo?"

Të pranosh të vërtetën që ka të bëjë me fundin e një marrëdhënieje është e vështirë. Por mbaj mend, ti mund të jesh fruti më i mirë në botë e megjithatë dikush nuk të pëlqen.

Në vend që të rrish duke kontrolluar telefonin çdo pesë sekonda, ose më keq, të hidhesh në shtratin e ish- it vetëm për të kujtuar kohët e bukura, prano më mirë mbështetjen e familjes apo të miqve.

Inati

Qetësohu! Ti nuk je Beyonce që thyen gjëra nëpër video muzikore. Kjo është jeta e vërtetë dhe po, ti ke të drejtë të mbash inat, sidomos nëse je personi i lënduar.

Por në këtë fazë ajo që të këshillohet është vetëm të bësh qejf. Thyerja e gjërave, dëmtimi i vetes dhe i të tjerëve nuk vlen për asgjë.

Mërzia

Në këtë fazë qëndrimi në shtrat duke parë fotot nga pushimet me ish- in apo duke ngrënë çdo gjë që të del përpara nuk të ndihmon. Megjithatë kjo është njëndër fazat e shëndetshme të ndarjes. Kështu që lejoja vetes paksa mërzi tani, që ta kesh më të lehtë të kapërcesh ndarjen.

Xhelozia dhe konkurrenca

Nëse je ndarë edhe ndonjëherë tjetër me shumë mundësi këtë fazë e mban mend mirë. Kur futesh nga profili i shoqes së ngushtë për t’i parë atij profilin...Kur poston foto duke u shtirur si e lumtur qëllimisht që ai t’i shohë...

Por duhet të dish se në këtë fazë nuk është se je fort e sigurtë për mënyrën se si vepron, kështu që në vend që të bësh ndonjë gjë të nxituar përpiqu ta largosh telefonin nga dora.

Apatia

Kjo është pikërisht faza në të cilën ndihesh bosh, pa jetë, pa emocione.

Në fakt kjo periudhë është pikërisht ajo në të cilën ti po i analizon gjërat mirë për të dalë në përfundimin se ç’është bërë nuk zhbëhet.

Pranimi

Të gjithë fazat e mësipërme kanë si destinacion këtë të fundit. Momentin kur ti më në fund pranon se je beqare dhe nuk je më e mërzitur për këtë.

"Fleminderit, tjetri!"


Shtuar më 20/08/2019, ora 11:40

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori