6 kėshilla pėr dhėmbė tė bardhė
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Jo vetėm femrat por tė gjithė dėshirojnė tė kenė dhėmbė tė bardhė. Kjo mund tė arrihet edhe pa ndėrhyrjen e dentistit. Pėr tė pasur dhėmbė tė bardhė nė mėnyrė natyrale duhen ndjekur disa kėshilla pėr tryezėn e ushqimeve.

Kjo pasi janė ushqimet qė shtrohen nė tavolinė ato qė mund tė tė japin njė buzėqeshje magjepse. /albeu.com/

Nėse do tė kesh dhėmbė tė bardhė:

1. Vėr nė tryezė ushqime qė favorizojnė pastrimin e dhėmbėve. Thuaji “po” mėllagės, gjethet e saj veprojnė si njė furēė natyrale. Kaloje gjethen e saj me gisht tek dhėmbėt dhe mishrat e dhėmbėve. Shumė tė mira pėr dhėmbėt janė gjithashtu angjinaret, molla, sallata, portokalli: kėto janė ushqime tė pasura me fibra qė veprojnė tek dhėmbėt si sfungjerė pastrues.

2. Pini tė paktėn 2 litra ujė nė ditė dhe mbaje pėr pak ēaste nė gojė sikur do tė bėsh njė shpėlarje: kėshtu pastron dhėmbėt dhe mineralizon smaltin. Nė ujė nė fakt ka fluor qė bllokon aktivitetin e baktereve qė shkaktojnė kariesin. Po pėr kėtė arsye ha 1 kivi dhe njė sallatė domatesh ēdo ditė, edhe ato kanė fluor.

3. Mos pėrjashto nga dieta edhe fasulet, djathin e freskėt, qu¬mėshtin: pėrmbajnė fosfor qė kontribuon nė rimineralizmin e dhėmbėve.

4. Hera – herės konsumo lakra tė cilat kanė squfur, njė element qė bėn pjesė nė smalt dhe dentinė.

5. Nėse je qejflie e pijeve me gaz, ngushėllohu sepse kanė acid ortofosferik qė shėrben si zbardhues. Dhe hera- herės, pijė ndonjė limonadė, ėshtė e pasur me acid citrik qė ėshtė abraziv.

6. Pėrtyp ēamēakėzė pa sheqer dhe ndonjė gjethe sallate: tė ndihmojnė nė prodhimin e pėshtymės qė ka substanca dezinfektuese dhe abrazive qė shėrbejnė si zbardhues.
Shtuar më 11/11/2011, ora 18:25
milihate selimi
e Dielë 20 Janar 2013, Ora 18:35
Dua nji gje me t.leht per dhemb te bardh
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Serish tensione ne Kuvendin e Kosoves, nderkohe qe deri tani jane arrestuar 3 deputete te Opozites: Fisnik Ismaili, Haxhi Shala dhe Ismail Kurteshi

Serish tensione ne Kuvendin e Kosoves, nderkohe qe deri tani jane arrestuar 3 deputete te Opozites: Fisnik Ismaili, Haxhi Shala dhe Ismail Kurteshi

albeu