6-8 orë gjumë për të luftuar sëmundjet e zemrës
Nëse flini 6-8 orë gjumë në ditë, zvogëloni rrezikun e problemeve të zemrës dhe goditjeve në tru. Në këtë përfundim ka arritur shkolla mjekësore në Çikago.

Nga studimi, ata persona të cilët flenë më pak se 6 orë janë më shumë të rrezikuar të pësojnë atak në zemër në krahasim me ata që flenë 6-8 orë, pasi kanë më shumë stres dhe presion më të lartë gjaku.

Kurse, ata persona që flenë më shumë se 8 orë janë dyfish të rrezikuar të vuajnë nga sëmundja e arteries koronare. Ky studim është i pari që krahason kohëzgjatjen e gjumit në lidhje me pesë probleme të ndryshme kardiovaskulare. Në studim morën pjesë 6538 persona, të cilët kishin një moshë mesatare rreth 60 vjeç. /albeu.com/
Shtuar më 07/10/2013, ora 14:59
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori