5 ushqime që rrisin kujtesën
Më poshtë jepen 5 ushqime që mund të përmirësojnë kujtesën tuaj, nëse do të ju kujtohet t'i hani.

Ju mund të vini re se shumë ushqime janë me ngjyrë jeshile. Kjo ndodh sepse substanca që u jep ngjyrën atyre është e mirë për trurin tuaj.

1- Boronicat

Studime të shumta kanë treguar se boronicat mund të bëjnë mrekulli për kujtesën dhe trurin në përgjithësi. Ato përmbajnë shumë substanca që kontribuojnë në një funksion të shëndetshëm të trurit.

2- Mollët

Mollët kanë nivele të larta të quecertinës, një antioksidant që ka treguar se mbron kundër sëmundjes së Alzhaimerit.

3- Qepët

Qepët janë përdorur për shekuj për rritjen e kujtesës.

4- Brokoli

Brokoli përmban quercetin, dhe është një burim i mirë i acidit folik.

5- Rrushi

Përmban që të dy elementët e rëndësishëm për një kujtesë të mirë, quecertinën dhe anthocyanin.
/albeu.com/

Shtuar më 11/05/2011, ora 18:30

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori