5 këshilla të arta për të shpëtuar përgjithmonë nga lëkura e thatë
Kalimi nga stinët e nxehta në të ftohta dhe e kundërta, kanë ndikim tek lëkura jonë. Ndryshimi i temperaturave e bën lëkurën më të thatë e më irrituese.

E si të kujdesemi e ta evitojmë këtë, lexoni pesë këshillat më poshtë .

Ndaloni pirjen e duhanit

Duhanpirja e bën lëkurën më të thatë njëkohësisht përshpejton procesin e plakjes, duke e shndërruar lëkurën të pirur ndaj oksiduesve.

Vendosni krem rregullisht

Vendosja e kremës çdo ditë ngritë hidratimin e lëkurës si dhe mbron lëkurën nga temperaturat e ashpra.


Evitoni sapunët dhe dushet e gjata

Përdorimi i tepërt i sapunëve dhe shamponeve e bën lëkurën tuaj të thatë dhe largon lipidet (shtresë mbrojtëse e jashtme e lëkurës). Përdorni pastrues me vaj në vend të sapunit.

Kujdes ambientin

Një ambient i brendshëm shumë i nxehtë dëmton lëkurën. Visheni një xhakete dhe uleni temperature pak.

Konsumoni shume ujë

Dehidrimi e bën lëkurën e thatë, kshtuqë sigurohuni të pini të paktën gjashtë deri në tetë gota me ujë në ditë.

Shtuar më 24/06/2019, ora 10:45

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori