5 kėshilla si tė evitoni dhimbjen e kokės
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Secilit prej nesh i ka ndodhur dhe i ndodh qė i dhemb koka, por me intensitete tė ndryshme. Pavaresisht nga vendi, dhimbja e kokės shumė rrallė lidhet me trurin, por ėshtė e lokalizuar jashtė kafkės nė enėt e vogla tė gjakut.

1. Pėrcaktoni shkakun e dhimbjes suaj tė kokės. Vini re se ēfarė po bėni dhe se ku jeni pėr tė kuptuar shkakun. Duke njohur arsyen qė shkaktoi dhimbjen e kokės mund ta evitoni atė nė tė ardhmen duke mos pėrsėritur tė njėjtėn situatė.

2. Relaksohuni nė njė dhomė tė qetė dhe te erret. Kur ju fillon dhimbja e kokės, shkoni nė njė vend sa mė tė qetė. Nė shumicėn e rasteve dhimbjet e kokės do tė qetėsohen nėse shlodheni paksa nė njė ambient tė errėt e tė qetė.

3. Masazhoni kokėn ose qafėn tuaj. Masazhi ėshtė njė mėnyrė shumė e mirė pėr tė larguar shkaktuesit e dhimbjes sė kokės. Nė shumė raste dhimbjet e kokės shkaktohen nga tensioni nė muskujt e qafės ose tė kafkės.

4. Medikamentet pa recetė mund tė jenė shumė tė mira pėr qetėsimin e dhimbjes sė kokės. Nėse qetėsia dhe masazhet nuk janė zgjidhja e duhur, njė medikament, si pėr shembull aspirina ose paracetamoli mund tė zgjidhė problemin tuaj.

5. Nė mėnyrė qė tė mėnjanoni njė dhimbje koke, evitoni situata qė ju e dini se ju shkaktojnė njė tė tillė, si dhe nėse keni pėr tė bėrė punė qė ju detyrojnė tė qėndroni ulur, ėshtė qė ēdo 30 minuta tė lėvizni dhe tė shlodheni.
Shtuar më 05/05/2011, ora 15:00
labinot zejnullahu
e Enjte 19 Dhjetor 2013, Ora 22:22
doktor desh me t pyte diqka qdo mengjes kur te qohna me dhemb koka u thu cilet jan shkaktaret
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.