E FUNDIT/ E rëndë në Durrës, djali masakron me thikë nënën e babain
5 këshilla si të evitoni dhimbjen e kokës
Pëlqej
Secilit prej nesh i ka ndodhur dhe i ndodh që i dhemb koka, por me intensitete të ndryshme. Pavaresisht nga vendi, dhimbja e kokës shumë rrallë lidhet me trurin, por është e lokalizuar jashtë kafkës në enët e vogla të gjakut.

1. Përcaktoni shkakun e dhimbjes suaj të kokës. Vini re se çfarë po bëni dhe se ku jeni për të kuptuar shkakun. Duke njohur arsyen që shkaktoi dhimbjen e kokës mund ta evitoni atë në të ardhmen duke mos përsëritur të njëjtën situatë.

2. Relaksohuni në një dhomë të qetë dhe te erret. Kur ju fillon dhimbja e kokës, shkoni në një vend sa më të qetë. Në shumicën e rasteve dhimbjet e kokës do të qetësohen nëse shlodheni paksa në një ambient të errët e të qetë.

3. Masazhoni kokën ose qafën tuaj. Masazhi është një mënyrë shumë e mirë për të larguar shkaktuesit e dhimbjes së kokës. Në shumë raste dhimbjet e kokës shkaktohen nga tensioni në muskujt e qafës ose të kafkës.

4. Medikamentet pa recetë mund të jenë shumë të mira për qetësimin e dhimbjes së kokës. Nëse qetësia dhe masazhet nuk janë zgjidhja e duhur, një medikament, si për shembull aspirina ose paracetamoli mund të zgjidhë problemin tuaj.

5. Në mënyrë që të mënjanoni një dhimbje koke, evitoni situata që ju e dini se ju shkaktojnë një të tillë, si dhe nëse keni për të bërë punë që ju detyrojnë të qëndroni ulur, është që çdo 30 minuta të lëvizni dhe të shlodheni.
Shtuar më 05/05/2011, ora 15:00
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori