18 përdorimet mahnitëse të Aloe Verës
Pëlqej
Bima e Aloe Verës besohet se e ka origjinën nga Afrika e Veriut. Zakonisht, ajo gjendet kryesisht në zonat tropike dhe përdoret për shumë probleme të lëkurës.

Është e thjeshtë për rritjen dhe ruajtjen e prodhimit të kësaj bime sepse nuk ka nevojë për mirëmbajtje të madhe.

Gjethet e saj janë të trasha dhe të mbushura me fibra dhe lëshojnë një xhel plot me antioksidantë, të cilët kanë veti anti-bakteriale, anti-inflamatore dhe shëruese. Aloe Vera vepron si një ilaç natyral dhe është e dobishme për pastrimin e indeve të trupit.

Kryesisht përdoret për trajtimin e problemeve dermatologjike por edhe kundër plakjes. Ja 18 përdorimet mahnitëse më të shpeshta të Aloe Verës:

Për rrudha, pika, prerje, plagë ose gërvishtje

Si hidratuese e lëkurës duke e bërë atë rrezatuese dhe të butë

Për djegien nga dielli dhe djegie të tjeraPër ekzema, puçrrat e fytyrës

Kundër pickimeve të insekteve

Për prerjet nga brisku i rrojesSi balsam për flokët

Përdorimet e brendshme të Aloe Vera

Shërben si anti-inflamacion dhe kundër artritit

Përmirësimin e tretjesFunksionimi më i mirë i traktit urinar

Imunitet më të mirë

Mishrat e dhëmbëve më të shëndetshme dhe shëndetin oral në përgjithësi

Përmirëson nivelin e sheqerit

Përmirëson zemrën

Përmirësohen analizat e qelizave të bardha të gjakut

Përmirëson gjakun në përgjithësiMund të keni shëndet më të mirë kardiovaskular

Përmirëson problemin e kapsllëkut

Përdoreni si të dëshironi, vetëm sigurohuni që ta përdorni për kurimin e problemeve të jashtme por edhe të brendshme. /albeu.com/

Shtuar më 29/06/2018, ora 16:53
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori