Studimi/ 30 minuta në diell, ul presionin e gjakut
Shpesh tregohemi të kujdesshëm që të mos qëndrojmë gjatë në diell, por ja që një studim i ri i kryer në këtë drejtim, na jep një sërë shkaqesh pse ne duhet të bëjmë të kundërtën. Sipas një studimi skocez, qëndrimi për 30 minuta në diell, ndihmon në uljen e presionitgjakut.

Pra të qëndrosh në diell për një farë kohe të caktuar, është i domosdoshëm për shëndetin e njeriut. Në bazë të studimit i realizuar nga shkencëtarët në Universitetin e Edinburgut, një ndër benefitet e qëndrimit në diell është se të ndihmon në uljen e presionitgjakut. Kjo falë rrezeve UV-A, që depërtojnë përmes lëkurës duke prekur venat, ulin rrahjet e zemrës, duke ulur kështu edhe presionin e gjakut. Po sipas studimit në fjalë, qëndrimi në diell ul me 34% rrezikun nga Iktusi dhe 21% atë të Ishemisë. /albeu.com/
Shtuar më 23/06/2014, ora 15:16

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori