Një recetë kundër pagjumësisë
Receta ideale kundër pagjumësisë do të ishte një gotë me qumësht. Këshillohet një gotë me qumësht të nxehtë dhe mjaltë kundër pagjumësisë.

Personat që vuajnë nga çrregullimet e gjumit, do të duhej që gjatë vaktit të fundit të ditës të shmangin djathërat e fortë, peshkun e thatë, të kriposur, apo të konservuar, sallamet, mishin e thatë, lakrën e thartë, ullinjtë, çokollatën dhe spinaqin.

Kjo ndodh pasi këto ushqime përmbajnë tiraminë, molekula e cila stimulon lirimin e norepinerfinës, stimuluesin e trurit i cili na mban zgjuar. /albeu.com/
Shtuar më 12/08/2014, ora 10:22
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori