Kush është përgjegjës për pagjumësinë?
Në sajë të një studimi të fundit të kryer tek 900 studentë, është arritur në përfundimin se përdorimi i kompjuterit dhe smartphonit, nuk shkakton pagjumësi.

Shpesh ne mendojmë se ata janë përgjegjës për pagjumësinë tonë, por kjo nuk është e vërtetë. Studimi në fjalë është botuar në ‘Journal of Sleep Research’ dhe se anketa ka analizuar shkakun e pagjumësisë te 900 studentëve, të cilët qëndronin aktivë në rrjetet sociale.

“Studime të shumta kanë identifikuar një lidhje midis pagjumësisë dhe përdorimit të tabletave në shtrat, për adoleshentët dhe të rriturit.

Por ajo që vjen e para është përdorimi i mediave apo pagjumësi? Por psikologët për herë të parë në Universitetin Brock, kanë kryer një kërkim të gjerë që çuditërisht pastrojnë teknologjinë, sepse problemet e pagjumësisë para përdorimit të ekzagjeruar të këtyre mjeteve në të ardhmen e presin kërkime më të sakta, që përfshin efektet e dritës të emëtuara nga tabletat, në mekanizmin e mbajtjes hapur të syve”, ka deklaruar Derk-Jan Dijk, redaktor i revistës. /albeu.com/
Shtuar më 01/08/2014, ora 17:53
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori