Ja çfarë ndodh nëse pini ujë me kripë
Uji me kripë është një mënyrë e mirë për të përmirësuar shëndetin e organizmi tuaj. Për këtë është e rëndësishme që të merrni një majë luge kripë (varet nga preferenca e çdo kujt) dhe konsumojeni këtë pije çdo mëngjes esëll përshtatë ditë.

Disa nga përparësitë që sjell uji i kripur janë;

Futja e mineraleve në organizëm
Shkencëtarët pajtohen me faktin se gota me ujë dhe kripë do të ndikojë për mirë në trupin tuaj. Kjo pije e thjeshtë ndihmon trupin të rigjenerohet dhe të largoj helmet, pasi jonet pozitive dhe negative të ujit dhe kripës së detit bashkëpunojnë me njëri-tjetrin.

Hidratimi
Trupi e absorbon ujin dhe kripën në mënyrë të mirë dhe të shpejtë sepse të dyja janë substanca natyrore. Jonet pozitive të trupit dhe jonet negative të ujit lidhen me njëra­tjetrën.

Detoksifikimi
Uji i kripur ka aftësi antibakteriale dhe ka aftësi që të largojë toksina nga trupi. Kjo do të parandalojë edhe krijimin e baktereve dhe sëmundjeve të ndryshme nga to.

Salt-Water
Ndihmon në tretje
Uji i kripur është një zgjidhje për traktin tretës sepse enzimat që gjenden në të e përmirësojnë këtë proces. Kujdes! Ju lutemi, nëse keni probleme me stomakun apo probleme të tjera që lidhen me mos absorbimin e kripës në trup, mos e përdorni këtë metodë!

Trajton pagjumësinë
Mineralet e gjendura në ujin me kripë mund të shërbejnë për të qetësuar sistemin nervor sepse këto minerale gjenden me shumicë në ujë dhe kripë.

Eshtra të shëndetshëm
Është e dobishme për kockat sidomos për ata që vuajnë nga osteoporoza.

Përfitimet në lëkurë
Nëse keni provuar kremra dhe losione të ndryshme të lëkurës, duhet ta provoni edhe këtë përzierje. Ju do të shihni se një gotë me ujë të kripur mund të largojë papastërtitë nga lëkura juaj dhe ajo do të duket e shëndetshme dhe plot jetë.

Humbje e peshës
Kjo pije do të ndihmojë edhe në humbjen e peshës dhe do të mbush trupin tuaj me minerale dhe kripëra të nevojshëm për organizmin. /albeu.com/

Shtuar më 07/06/2016, ora 15:59
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori