Dobësohuni duke bërë dush të ftohtë
Pëlqej
A e dini se një dush i ftohtë ndikon menjëherë për të rënë në peshë?

Është vërtetuar se dushi i ftohtë nuk relakson vetëm trupin, por edhe mëndjen. Dushi i ftohtë nxit trupin që të shkrijë yndyrat dhe kështu do të shpejtojë metabolizmin prej 12 deri në 15 orë.

Këshillohet që të bëni dush në temperaturë midis 15 dhe 20 gradë celsius dhe të qëndroni në ujë më shumë se 15 minuta. Mjekët këshillojnë që të mos përdorni dushin e ftohtë nëse keni probleme me zemrën, me shtypjen e gjakut apo me diabetin. Ndryshimet e temperaturës së trupit, mund të ndikojnë përkohësisht në qarkullimin e gjakut. /albeu.com/
Shtuar më 28/08/2014, ora 15:19
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori