Makaronat, ushqimi më i preferuar në botë
Ato tradicionalisht janë një lëndë e kuzhinës italiane, por në gatimin modern janë të përdorura në shumë vende të botës. Tani popullariteti i makaronave është konfirmuar në një anketë e cila i vendos ato si ushqimi më i preferuar në botë, duke lënë pas mishin, orizin dhe picat.

Një studim i bërë Oxfam sugjeroi se makaronat zënë vendin e parë në botë si ushqimi më i preferuar falë përhapjes së tyre në Amerikë, Azi, Afrikë dhe Evropë.

Oxfam tha se studimi i 17 vendeve për mënyrën e të ushqyerit tregon se dietat perëndimore janë përhapur në të gjithë botën. /albeu.com/
Shtuar më 17/06/2011, ora 15:02
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori