Zgjedhjet mbesin në duart e Atifetes
Zgjedhjet presidenciale megjithatë do të mbesin në “duart” e presidentes aktuale të vendit, Atifete Jahjaga. Ndërkohë që mbetet e paqartë se si Jahjaga do ta dorëzojë postin e saj vitin tjetër, kur pritet të shpallen zgjedhjet për postin e presidentit, pasiqë sipas dispozitave kushtetuese presidenti mund të shkarkohet vetëm nëse ka bërë shkelje kushtetuese ose është treguar i paaftë për të udhëhequr vendin.

Përmes një deklarate pëer shtyp, Arbër Vllahiu, nga Presidenca, ka thënë se presidentja Atifete Jahjaga do ta respektojë marrëveshjen e partive politike dhe dispozitat e Kushtetutës së Republikës së Kosovës.

Kjo deklaratë e Vllahiut bie ndesh me dispozitat kushtetuese, shkruan Zëri.
Ndërkohë që sipas marrëveshjes së arritur ndërmjet Hashim Thaçit, Isa Mustafës dhe Behgjet Pacollit, parashihet që vitin tjetër të mbahen zgjedhjet e drejtpërdrejta presidenciale. /albeu.com/
Shtuar më 18/07/2011, ora 11:19

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori