Zbuloni sekretet që fshihen pas pikturave më të famshme në botë (FOTO LAJM)

Xhokonda nga Leonardo da Vinçi-Xhokonda është një nga pikturat më të famshme dhe misterioze në histori dhe akoma e mrekullon botën me sekretet e saja. Besoni apo jo, ka të paktën një portret tjetër nën atë të Mona Lisës, edhe pse disa besojnë se është thjesht procesi i evolucionit drejt punës përfundimtare. Në vitin 2015, shkencëtari francez Pascal Cotte zbuloi një hipotezë të re: pas analizimit të pikturës përmes një teknikë joinvazive, për më shumë se një dekadë, Cotte zbuloi se nën portretin e Mona Lisës ishte skicimi i një gruaje tjetër, me një varëse margaritari.
Arti nuk është vetëm një burim frymëzimi, por gjithashtu një mister i madh. Artistët shpesh shtojnë detaje të vogla të çuditshme në pikturat e tyre, ose lënë mesazhe që janë të pamundura të vërehen në shikim të parë.
Shtuar më 07/06/2019, ora 13:30

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori