Zbulohet ylli me i madh i qiellit
Albeu.com
Shkencëtarët kanë zbuluar yllin më të madh të qiellit. Atyre as që iu kishte shkuar ndër mend se ekziston një yll me përmasa të tilla, por pasi e kanë zbuluar e kanë emërtuar R136a1.
Është 265 herë më i madh se Dielli jonë dhe ndriçimi i tij është 10 milionë herë më i madh. Astronomët kanë menduar përherë se një yll në të tilla përmasa nuk mund të ekzistonte, pasi madhësia më ekstreme mendohej të ishte 130 herë sa Dielli.

Tashmë astrofizika duhet të ndryshojë rregullat pas zbulimit të bërë nga “Very Large Telescope” në Kili. Ky yll ndodhet në një masiv yjor rreth 22 mijë vjet dritë larg nesh dhe është shumë i ri, transmeton TCH.

Në një tjetër masiv yjor në mjegullnajën e Magelanit, shkencëtarët kanë zbuluar yje 7 herë më të nxehtë se dielli jonë, gjigantë dhe që jetojnë vetëm 3 milionë vjet.
Shtuar më 22/07/2010, ora 09:49
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori