Zbulohet shpella më e gjatë nënujore në Meksikë
Arkeologët nënujorë në Meksikë kanë zbuluar shpellën më të madhe të përmbytur në botë.

Ekipi i projektit të madh Maya Aquifer, i angazhuar për të studiuar ujrat misterioze të gadishullit të Jakatanit në Meksikë, kaloi vite duke eksploruar shpellat Sac Actun dhe Dos Ojos në Tulum, shkruan “CNN”.

Zbulimi i eksploruesve shënon identifikimin e një vendi të mrekullueshëm arkeologjik, duke ndriçuar tregimet dhe ritualet e qytetërimit Mayan.

Besohet se shpella është e gjatë diku rreth 347 kilometra. /albeu.com/
Shtuar më 18/01/2018, ora 21:45

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori