Zbulohet qyteti 5 000 vjeçar në nëntokën e Turqisë (VIDEO)
Në Turqi është gjetur një nga qytettet më të mëdha në nëntokë. Ndërtuesit kanë gjetur rastësisht një nga qytetet më të mëdha dhe më komplekse nëntokësore të gjetura ndonjëherë në rajonin e Cappadocia të Anadollit.

Kjo është një zonë e cila është e njohur për formacionet e saj mahnitëse shkëmbore, lugina të thella dhe strehimet e lashta nëntokësore të gdhendura nga shkëmbi i hirit vullkanik. Zbulikmi më i fundit mendohet të jetë qyteti më i madh nëntokësor në Cappadocia, e përbërë nga 3,5 milje (7km) të tuneleve, varreve dhe pikturave.

Ky është një qyetet nëntokësor i cili mendohet se daton rreth 5000 vjet dhe u zbulua kur ndërtuesit panë shenja të një rrjeti të madh të tuneleve. /albeu.com/
Shtuar më 04/04/2015, ora 13:13

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori