Zbulohet origjina e marijuanës
Më në fund është zbuluar origjinal e marihuanës, e cila daton 28 milion vjet më parë në pllajën e Tibetit, 3km mbi nivelin e detit.

Hulumtuesit analizuan fosilet e polentit të bimës dhe ngadalë gjetën të shpërndarë gjashtë mijëvjeçarëve në Evropë, Kinë dhe Indi, shkruan ‘Daily Mail’, transmeton Indeksonline.

Është njohur prej kohësh në Azinë Qendrore, por vendndodhja e tij e saktë kishte mbetur deri tani një mister.

Një ekip hulumtuesish i udhëhequr nga Universiteti i Vermontit në SHBA ka ekzaminuar 155 studime fosile të fosileve nga Azia për të "rindërtuar historinë evolucionare dhe njerëzore të kanabisit në Azi".

Duke shikuar analizën gjenetike dhe fosilet e polenës së kanabisit, ata zbuluan origjinën e rritjes së saj 28 milionë vjet më parë në zonën e liqenit Qinghai në pllajën tibetiane.
Shtuar më 22/05/2019, ora 17:57

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori