Zbulohet një kockë njeriu në Mars
Mes pluhurit të planetit Mars, më në fund del diçka e veçantë.

Bëhet fjalë për një kockë femur që është gjendur pas shumë kërkimeve.

Kocka u zbulua pas një pune intensive nga ana e sondës "Curiosity", e cila ka kryer një kërkim 2-vjeçar, përmes ekspertëve më të mirë të NASA-s.

Megjithatë NASA, nxitoi të thoshte se nuk bëhet fjalë për jetë njeriuMars, por janë thjesht pjesë të vogla të formave të jetës.

“Anëtarët e skuadrës së shkencëtarëve mendojnë se forma e asaj pjese shkëmbi të jetë lëmuar nga erozioni. Nëse ka patur jetë në Mars, shkencëtarët thonë se bëhet fjalë vetëm për pjesë të vogla të formave të jetës, ose mikrobe. Marsi nuk ka dhe ndoshta nuk ka patur kurrë oksigjen të mjaftueshëm në atmosferën e tij apo në ambiente të tjera për të patur forma të jetës më komplekse” – thuhet në deklaratën e NASA-s. /albeu.com/
Shtuar më 24/08/2014, ora 10:19
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori