Zbulohet një asteroid i ri pranë sistemit tonë diellor
Një asteroid gjigant i quajtur 2004 EW95 dhe i pasur me karbon është shkëputur nga një tjetër sistem planetar dhe ka mbërritur në afërsi të sistemit tonë diellor.

Ky asteroid, zbulimi i fundit i shkencëtarëve, mendohet të jetë shkëputur mes Marsit dhe Jupiterit deri në kufirin e sistemit diellor.

Prania e tij u vu re në brezin e Kuiperit, një rip prej gurësh kozmikë që ndodhet në orbitën e Neptunit.

Detajet e këtij asteroidi pasqyrohen në revistën ”Astrophysical Journal Letters”.

Asteroidi ka një diametër prej 300 kilometrash dhe ndodhet më shumë se katër miliardë kilometra nga Toka.

"Përbërja e tij është shumë e ndryshme nga objektet e tjera që vijnë nga jashtë sistemit diellor. Kompozimi i tij na ka detyruar që t’i japim një rëndësi të vecantë në krahasim me të tjerët në afërsi të tij", thekson Tom Seccull, një kërkues shkencor. /albeu.com/
Shtuar më 09/05/2018, ora 19:21

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori